Jestem przekonana, że kluczem do dziecka są jego rodzice. To TY jesteś ze swoim dzieckiem przez cały czas. To TY znasz swoje dziecko najlepiej. To na TWOJE życie wpływa jego autyzm i to TOBIE bardziej niż komu innemu na świecie zależy, żeby żyło Wam się łatwiej.
Dlatego właśnie zwracam się do Ciebie, gdyż bliskie mi jest Twoje doświadczenie. Marzy mi się, żeby każdy rodzic, każda matka czuła się ze swoim dzieckiem dobrze, cieszyła ją jego obecność, żeby wiedziała, co może z nim zrobić, jak zaplanować wspólny czas. Żeby rodzina wiodła zwykłe życie, nie tylko to wokół autyzmu i z autyzmem. To jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć jak.

Kiedy ludzie pytają mnie, „Po co to robisz? Nie masz jeszcze dosyć autyzmu na co dzień?”, zawsze się uśmiecham.
Nie mam. Dlaczego? Ponieważ niezmiennie doświadczam ogromnej radości, kiedy widzę, że „moim” rodzinom żyje się łatwiej. Kiedy to, co wydawało się niemożliwe okazuje się możliwe. Kiedy mogę towarzyszyć rodzicom w odkrywaniu siebie i swojego dziecka. To dla mnie wielki zaszczyt być częścią ich podróży przez autyzm.

Uważam za swój obowiązek służenie innym swoją wiedzą i doświadczeniem. Wielkim marnotrawstwem byłoby bowiem zachować to wszystko, czego się nauczyłam podczas drogi przez autyzm z moim synem tylko dla siebie. Nie wyobrażam sobie, nie dzielić się tą wiedzą z innymi.

Popełniłam po drodze wiele błędów. Otwierałam różne drzwi, także te niewłaściwe. Spróbowałam prawie wszystkiego. Z odebranych lekcji wyciągałam wnioski. Możesz skorzystać z mojego doświadczenia, a zaoszczędzisz wiele czasu.

Doznałam wielu upokorzeń. Wylałam wiele łez. Od 16 lat, od kiedy jestem matką, w pełni przespane noce mam tylko wtedy, gdy wyjeżdżam gdzieś bez mojego synka.

Wiem, co to znaczy mieć najgorsze myśli. Wiem, co znaczy kłócić się z losem i mieć żal do całego świata o to, co mnie spotkało. Wiem co to znaczy bardzo się bać o dziecko, także o to, czy przeżyje. Wiem, jak to jest myśleć, „A co z nim, kiedy mnie już nie będzie?”. Wiem…

I wiem też, jak dobrze być już w innym miejscu. Jaka to ulga, odnaleźć się w autystycznej rzeczywistości. Wiem, że można wieść dobre, szczęśliwe życie mając dziecko z autyzmem. Wiem, jak wiele może dokonać rodzic i jak to wpływa na całą rodzinę.

Moim celem jest dawać rodzicom narzędzia do pracy z dzieckiem i ze sobą.
Moim celem jest dawać rodzicom nadzieję, że może być zwyczajnie, że może być normalnie, że może być radośnie.
Chcę uczyć rodziców, że mogą chodzić z podniesioną głową i być dumni ze swoich autystycznych dzieci.
Razem możemy dokonać zmiany…

 

Subskrybuj bezpłatny magazyn W Drodze… i dowiedz się, jak radzić sobie z otoczeniem mając dziecko z autyzmem
captcha 

Wskazówka dla rodziców dzieci z autyzmem

Zagospodaruj swój czas. Może znajdziesz więcej czasu na zabawę z dzieckiem albo dla siebie.

Aktualności

Najbliższe szkolenia

Szkolenie HANDLE I stopnia
Zgorzelec 16 września 2018 roku

Wrocław 19 października 2018 roku

Szkolenie nt. Programu RDI czyli jak wieść normalne życie z autyzmem w tle
Poznań 29-30 września 2018 roku
Wrocław 20-21 pażdziernika 2018 roku

Wstęp do RDI czyli od frustracji do relacji
Ostrołęka 28 pażdziernika 2018 roku

Znajdź nas na Facebooku

 
Copyright © 2019 Centrum Rozwoju Relacji Droga Maria Dąbrowska-Jędral. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.